dietetyka i odżywianie

DIETETYKA jest nauką zajmującą się odżywianiem człowieka. Jest ona filarem  w  leczeniu i zapobieganiu szeregu chorób, do których należy także cukrzyca. Żywienie jest też elementarną potrzebą każdego człowieka. Zmienia się w kolejnych etapach życia.

W Instytucie Diabetologii hołdujemy zasadzie indywidualizacji modelu odżywiania, a nie propagowania jednej diety, stosowanej zarówno w różnych chorobach, jak i dla redukcji masy ciała.

Poprzez odpowiednie odżywianie można złagodzić skutki wielu chorób, zapobiec otyłości, zmniejszyć ilość i dawki przyjmowanych leków.  W diecie ważnych jest wiele elementów, nie są to tylko skład i kaloryczność posiłków. Istotny jest plan posiłków w ciągu dnia, racjonalne rozłożenie kaloryczności jedzenia w ciągu doby, sposób w spożywania posiłków, a nawet kompozycja poszczególnych produktów oraz fakt, czy czerpiemy przyjemność z jedzenia.

 Najnowsze zalecenia w cukrzycy odstępują od pojęcia „dieta cukrzycowa”. Okazuje się, że nie ma jednego sposobu odżywiania dla osób chorujących na cukrzycę. Jest on zupełnie inny u dzieci w różnych okresach rozwoju, inny u młodych, aktywnych osób, a jeszcze inny będzie u osoby starszej czy u kobiety w okresie menopauzy.

 Światowe organizacje  zajmujące się żywieniem kładą nacisk na personalizację potrzeb żywieniowych. Rolą dietetyka jest dostosowanie zaleceń do profilu zdrowia i potrzeb  , z uwzględnieniem przyzwyczajeń i możliwości realizacji zaleceń.

 W Instytucie Diabetologii konsultacje dietetyczne u osób z cukrzycą są prowadzone przy współpracy z lekarzem specjalistą.

Dla osób leczonych insuliną odrębnie prowadzone są konsultacje dotyczące dawkowania insuliny na jedzenie oraz wyliczanie wymienników węglowodanowych i białkowo-tłuszczowych.

Specjalizujemy się w prowadzeniu kobiet z cukrzycą ciążową, osób z hipoglikemią reaktywną, insulino-oporności.

kontakt

 

ul. Racławicka 129 lok 2U

Warszawa 02-117

e-mail: instytut.diabetologii@instytutdiabetologii.pl

tel./fax: 22 616 44 74

tel. +48 505 795 484

 

godziny otwarcia

poniedziałek:

wtorek:

środa

czwartek

piątek

sobota

niedziela

 

 

 08:00-18:00

 08:00-16:00

 08:00-18:00

 08:00-18:00

 08:00-16:00

 zamknięte

 zamknięte